FAR TEMİZLİĞİ

Araba Farı güvenli sürüşte büyük önem taşır. Özellikle geceleri ve kış aylarında yolu rahat görebilmek ve diğer sürücülerin sizi kolayca fark etmesini sağlar. Ayrıca, arabanızın elektrik sistemlerinin de zarar görmemesi için far temizliği ihmal edilmemesi gereken bir konudur.
PicsArt_05-23-10.16.47.jpg
Farlar içerisindeki ampul ve güneş ışınlarının etkisiyle belli bir süre sonra kararır. Yol şartlarından ya da kazalardan dolayı da çizilir. Dolayısıyla işlevini de yerine tam olarak getiremez. Bu durumda mutlaka temizletilmeli, bu konu ihmal edilmemelidir.​ 
 Sararan farlar görüşü büyük oranda etkilemektedir.
Uygulama öncesinde öncelikle farda sararmanın içte mi? dışta mı? olduğunun tespit edilmesi Sağlıyoruz. Far stop temizleme işlemi sadece dış yüzeye uyguluyoruz.
Far sararması otomobillerde çok sıklıkla gördüğümüz bir problem olarak önümüze çıkıyor. Bu problemin giderilmesi çok ciddi profesyonellik gerektirmektedir. Aksi takdirde farın çatlatılması dahil olmak üzere daha farklı problemler ile karşılaşılabilir.

Far Temizliği Nasıl Yapılır?

Uygulamada farın sararma derecesine göre;
  • Polytop Cam Cilası
  • Polytopl Diamant P5000 kullanıyoruz.
Çok fazla sararmış camlarda ise 1500-4000aralığında özel Polytop zımparalar da kullanılır.
Zımpara kullanırken boyalı yüzeye zarar vermemek için far ve stop kenarlarının aracın boyalı yüzeylerine denk gelen kısımlarının maskelenmesi gerekmektedir. Zımpara kullanılırken yüzey su ile mutlaka ıslatılmalı dır, kuru zımpara yapmıyoruz. Zımpara seçimi yapılırken yüzeyin kirliliğine ve sararmanın yoğunluğuna dikkat ediyoruz. Aşağıda görüldüğü üzere zımparanın değeri arttıkça aşındırıcı lığı azalır.
İnce bir işçilik gerektiren Far – Stop Temizleme işlemi öncesinde far kenarlarına mutlaka maskeleme yapılır.
Far üzerinde bulunan sinek böcek kalıntıları Polytop Böcek Temizleyici ile temizlenir.